Arpa içerisinde bol miktarda protein, B1, B3 ve B6 vitaminleri içermesi nedeniyle oldukça besleyicidir. Arpa kemikleri güçlendirmeye yaraması açısından gelişim çağında da oldukça fayda sağlar, bağırsakları yumuşatarak sindirimi kolaylaştırır.

Üretim yöntemimiz:

Ön pişirilmiş arpa şehriyeyi; bir süre öncesinden suda bekletilerek otomatik kaynatma kazanlarında haşlıyoruz. Haşlama sonrasında bir süre bekletildikten sonra soğutup ön pişirilmiş ürünlere özgü otomatik air dry metoduyla kurutma yapan fırınlarımızda istenilen nem değerine kadar kurutuyoruz. Tedarik edecek firma talebine uygun olarak, bütün ya da toz hale getirerek sevkiyata hazır hale getiriyoruz. Ürünlerimizde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Ürünlerimiz, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek etiketlenmesi yasal olarak zorunlu hiçbir içerik içermemektedir.

Çorbalara katılarak bakliyatın faydalarından yararlanılması sağlanabilir. Birçok unlu mamulde un yerine kullanılarak besleyicilik ve lezzet sağlanabilir. Pişirmeye gerek olmadan direkt olarak tüketilebilir. Beyaz un yerine çorbaları koyulaştırmak için kullanılabilir, böylece yemeğe besin değeri katılabilir.