Buğday

Buğday; A, C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor içerir. Bunun yanında fosfor kadar potasyum açısından da oldukça zengindir. Vücudun ve organların görevlerini sağlıklı bir şekilde yürütmeleri için gerekli olan besinleri sağlar. B vitamini içerdiği için vücudun fonksiyonlarını sağlıklı şekilde devam ettirmesini destekler.

Üretim yöntemimiz:

Ön pişirilmiş buğdayı; bir süre öncesinden suda bekleterek otomatik kaynatma kazanlarında haşlıyoruz. Haşlama sonrasında bir süre bekletildikten sonra soğutup ön pişirilmiş ürünlere özgü otomatik air dry metoduyla kurutma yapan fırınlarımızda istenilen nem değerine kadar kurutuyoruz. Tedarik edecek firma talebine uygun olarak, bütün ya da toz hale getirerek sevkiyata hazır hale getiriyoruz. Ürünlerimizde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Buğday, Glüten içerdiği için alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Tam buğday unu üretilirken, içeriğinde kepek, rüşeym ve protein gibi yüksek besin değerlerini korumaya devam ediyor. Buğday unu doğru miktarlarda tüketildiğinde beslenme alışkanlıklarınıza hem fayda hem de lezzet katar.