Nohut

Bol miktarda nişasta ve azot içermesinin yanında bitkisel protein, B vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından da zengin olan nohut, vücudu kuvvetlendirip zihinsel yorgunluğu giderir. Şeker hastalığını önler ve bağırsakta zararlı bakteri gelişmesini engeller. Tansiyonu düzenlemeye yardım eden nohut, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği fosfor nedeniyle kemik ve dişlerin yapısına katkıda bulunur.

Üretim yöntemimiz:

Ön pişirilmiş nohutu; bir süre öncesinden suda bekleterek otomatik kaynatma kazanlarında haşlıyoruz. Haşlama sonrasında bir süre bekletildikten sonra soğutup ön pişirilmiş ürünlere özgü otomatik air dry metoduyla kurutma yapan fırınlarımızda istenilen nem değerine kadar kurutuyoruz. Tedarik edecek firma talebine uygun olarak, bütün ya da toz hale getirerek sevkiyata hazır hale getiriyoruz. Ürünlerimizde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Ürünlerimiz, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek etiketlenmesi yasal olarak zorunlu hiçbir içerik içermemektedir.

Çorbalara katılarak bakliyatın faydalarından yararlanılması sağlanabilir. Birçok unlu mamulde un yerine kullanılarak besleyicilik ve lezzet sağlanabilir. Pişirmeye gerek olmadan direkt olarak tüketilebilir. Beyaz un yerine çorbaları koyulaştırmak için kullanılabilir, böylece yemeğe besin değeri katılabilir.